O rekinach słów kilka

Rekin – największa ryba świata, która od zawsze budzi respekt oraz ciekawość. Choć na świecie żyje prawie 400 gatunków, to większości z nas kojarzą się one z wielkimi drapieżnikami, które chętnie konsumują ludzi. Prawda jest zupełnie inna – rekiny to spokojne zwierzęta, które rzadko osiągają długość kilku metrów. 

Oczywiście istnieją takie okazy. Największym gatunkiem jest rekin wielorybi, który może mieć nawet 15 metrów. W naszym Aquaparku m.in. pływają „trochę” mniejsze czarnopłetwe żarłacze rafowe, które urosną do około 2 metrów. Niemniej kąpiel, gdy za szklaną ścianą jest dwumetrowa ryba, zapewni szybsze bicie serca.

Nasze akwarium trzecim największym zbiornikiem morskim w Polsce. Dwa większe znajdują się w Afrykarium we Wrocławiu. Zbiornik ma od 3,5 do 4,5 metra wysokości. W obiegu znajduje się 350 tys. litrów wody. Akwarium wyposażone jest we własne oświetlenie, które symuluje wschody i zachody słońca oraz fazy księżyca.

Zbiornik dla rekinów był przygotowywany przez najlepszych specjalistów, japońska firma Nippura, która specjalizuje się w tego typu inwestycjach i zajmuje się budowaniem największych akwariów na świecie, np. w Atlancie. Szyba, przez którą można podziwiać rekiny ma grubość aż 11 cm. Tak duże akwarium daje pełną swobodę rybom, które dzięki temu zachowują się naturalnie. Dbamy o czystość za sprawą stacji uzdatniania wody i nowoczesnego systemu filtracyjnego, opartego na wydajnym odpieniaczu białek. Ponadto nasza woda jest ozonowana oraz sterylizowana światłem UV . O czystości naszego zbiornika świadczy fakt, że posiadamy prawdziwą skałę rafową – zaznacza Michał Snochowski, główny akwarysta w Aquapark Reda.

Baseny w naszym Aquaparku są duże, ale tym największym jest właśnie akwarium z rekinami. Jego wymiary wynoszą 15 na 10 metrów, a napełnienie go wodą trwało 17 dni. Ważny aspektem jest również dieta rekinów. Karmione są one śledziami oraz dorszami. Ważnym uzupełnieniem codziennego menu są krewetki tygrysie i ośmiornice, czyli bardzo zbliżony pokarm, do tego jaki jedzą w warunkach naturalnych. Ponadto dla towarzystwa mają ponad 700 bajecznie kolorowych ryb, m.in. szpadelki, ustniki, śledzie pacyficzne, pokolce.

Na koniec kilka ciekawostek o naszych rekinach. Średnia długość życia żarłaczy rafowych to 25 lat. Gatunek ten ma słaby wzrok, ale wyczuwa dźwięki i przeróżne wibracje w wodzie za pomocą linii nadbocznej. Do tego ma doskonały węch. Co jeszcze ciekawsze, rekiny te nigdy nie przestają pływać, nawet w nocy, gdy śpią. Jedna pólka mózgowa odpoczywa, gdy druga pracuje i tak na zmianę. Natomiast zęby naszych podopiecznych przypominają raczej te u szczupaka niż u ludojada. Ale to lepiej zobaczyć na własne oczy 🙂

Powrót

zobacz także

NOWY NABÓR
DO Aqua Szkoły!

Sprawdź

Basen sportowy

Sprawdź

Klub dla dzieci

Sprawdź

Aqua
Fitness

Sprawdź